uKodadu.cz

Žijeme a tvoříme, chováme a pěstujeme

Jak to přišlo, že k nám přišla zvířata

První byly kočky, které s námi žily už v předchozím bydlení, tak se prostě přestěhovaly s námi.
První hospodářská zvířata byly slepice - na pár dní jsme “zdědili” hejnečko slípek, a když si je noví majitelé odvezli, začalo se nám po nich stýskat. Najednou nebylo z okna kuchyně na co koukat, nikdo se nepopelil pod suchou švestkou, zahrádka byla podivně pustá. Tak jsme si do opuštěného kurníku přivezli nové osazenstvo. S bílými leghornkami jsme dostali i rousného kohoutka. Ale pro slepičí dámy byl asi malý, chodil sám a vypadal smutně, tak jsme mu přivezli zakrslé rousné slepičky a velkým slepicím velkého kohouta. Dva kohouti vedle sebe se moc nesnesou a tak se hejno rousných nastěhovalo do nového kurníčku v zahradě.
Postupem času dostaly nový kurník i velké slepice. Je otevřen do louky a hejno má výběh přímo obrovský. K leghornkám přibyl zlatokropenatý kohout a k němu slepice české zlaté kropenky. leghornky nesou pěkná velká sněhobílá vejce, ale v zimě snůšku omezí na minimum. Kropenky mají oproti nim vajíčka menší, lehce krémově zbarvená, ale nesou průběžně i v zimě.
Všechny naše slepice mají volný výběh, otevřené kurníky a podsady vystlané slámou.
Pak jsme si tak vymysleli, že by měl někdo střežit náš dům a tak k nám přišel shetlandský ovčácký pes R2.
Naše zahrada se pomalu rozrůstala, až bylo dost náročné ji celou sekat. A tak jsme si pořídili živé sekačky - ovečky. Vybrali jsme nenáročné plemeno ouessantských ovcí.
Život na vesnici nám přinesl i další výhody - začali jsme si chodit do kravína pro čertsvé mléko a z něj jsme si vyráběli sýry, jogurty i tvaroh. To nás přivedlo k úvahám pořídit si vlastní krávu. Ale krávu nám nikdo nechtěl hlídat, kdybychom odcestovali. A tak přišly kozy. Těch se naši kamarádi nebáli a když chceme někdy na pár dní odjet, přijede kamarádka a postará se o kozeny včetně dojení. Vybrali jsme anglonubijské plemeno pro kvalitu jejich mléka, které je výborné zvlášť pro výrobu sýrů.
Zatím posledním přírůstkem našeho hospodářství jsou kachny indičtí běžci, nejlepší lovci slimáků.