uKodadu.cz

Žijeme a tvoříme, chováme a pěstujeme

Zakrslá rousná slepice

Nyní máme malé hejno tříbarevných kohoutka a tři slepičky. Jsou to naše zahradní ozdoby. Jejich opeřené nohy jsou nejen hezké a vtipné, ale nedovolí jim hrabat a tak mohou žít volně v zahradě, aniž by natropili nějakou škodu. Slepičky i s kohoutkem celý den pobíhají po zahradě a sbírají brouky, larvy, co najdou. Párkrát jsem jim nasypala hrstku zrní pod lískové keře, naučily se tam chodit a zobat a od té doby máme lískové oříšky - dříve byly všechny červivé. Slepičky jsou výborné nosnice i kvočny. Jejich krásný vzhled je potěšením pro oči. Zahrada s nimi ožívá. Jsou výborní letci, bez potíží nocují ve větvích stromů a keřů, ale pokud jim zřídíte pěkný kurník a přidržíte je v něm dostatečně dlouho, tak si zvyknou a chodí spát tam. Nechají se snadno ochočit. Náš syn nosil kohoutka na rameni.

Rousná zakrslá patří mezi okrasné a zároveň i užitkové plemeno zakrslé hrabavé drůbeže. Toto plemeno se chová po celé Evropě. V současné době existuje řada barevných rázů tohoto plemene - zakrslá rousná modře tečkovaná, modrá, černobílá, černá, bílá, žíhaná, zlatokrká, stříbrokrká, žlutá i porcelánová a tříbarevná. Lidový název pro toto plemeno se vžil jako “liliputka”.
Temperamentní slepičky jsou malé, jejich váha nepřekročí 0,6 kg. Malou hlavu s oranžově červeným okem zdobí malý vzpřímený hřebínek a velmi malé laloky. Některé slepičky jsou i v obličeji vousaté. Silný zobák má rohovou barvu. Krk je poměrně krátký a silný, přechází v široká, na první pohled déle působící záda. Trup slepičky je široký a krátký s kulatým, širokým břichem. Křídla jsou dlouhá, ocas středně dlouhý, plně opeřený a otevřeně nesený. Peří je pevné, ale měkké. Krátké nožky, běháky, mají barvu olova a jsou zdobeny hustými rousy. Kohoutům zdobí malou hlavu vzpřímený středně silný červený hřeben, obličej i ušnice jsou též červené. Také ocas je silný, plný, vějířovitý a poměrně vysoko nesený. Kohoutci mají svou váhu do 0,7 kg.
Slepičky pohlavně dospívají mezi 6-8 měsíci věku a snáší vajíčka bílé skořápky o hmotnosti 30 g, ročně cca 120ks.