uKodadu.cz

Žijeme a tvoříme, chováme a pěstujeme

České zlaté kropenky

Naše slepičí hejno je z větší části zastoupeno českými zlatými kropenkami - původním českým plemenem, které doplňujeme bílými leghornkami. Líbí se nám, že hejno není jednotvárné a tato kombinace nám vyhovuje i z užitkových důvodů. Leghornky vypadají jako velké bílé holubičky. Mají krásnou, štíhlou a elegantní stavbu těla, jasně červený velký hřebínek a jsou živé a aktivní. Kropenky jsou též štíhlé, ale drobnější a stejně aktivní a shánčlivé. Oboje potřebují velký výběh. U nás se pasou na pastvině spolu s kozami a ovcemi. Leghornky nesou velká sněhobílá vejce od jara do podzimu téměř denně, v zimě snášku omezí. Kropenky nesou vajíčka menší, bílá s nádechem dokrémova. Snášejí tak obden, ale pravidelně po celý rok.

Česká zlatá kropenka je ryze české plemeno, jehož genetický základ byl položen před mnoha stoletími. Česká slepice patří mezi lehká plemena s živým temperamentem. Má jemnou konstituci. Jednoduchý listový hřeben se 4-6 zuby je u obojího pohlaví vzpřímený. Obličej je neopeřený, s živě červenýma velkýma očima, ušnice jsou oválné a červené. Silný zobák je žlutý až rohově zbarvený. Laloky jsou středně dlouhé, zakulacené. Trup je štíhlý, válcovitý, široký v ramenou, dlouhý, mírně skloněný, obdélníkového tvaru. Dlouhá záda plynule přecházejí v ocas. Křídla jsou delší, pevně sevřená, břicho plné, výrazné. Ocas je delší, výrazně zvednutý, plně opeřený, s dlouhými a širokými srpy, u slepic bažantí, běháky jsou žluté. Peří je kratší a přilehlé. Kohout je zbarven oproti slepicím pestřeji. Plemeno se vyskytuje ve zbarvení zlatě kropenatém, stříbřitém, koroptvím i bílém.
Dospělé slepice dosahují živé hmotnosti 1,8-2,2 kg, kohout 2,1-2,5 kg.
Plemeno je dobře přizpůsobeno venkovním podmínkám. Je odolné a nenáročné na výživu, s dobrými mateřskými vlastnostmi, zachovává si značnou míru ostražitosti.
Snáší kolem 180 vajec ročně. Vejce velká přibližně 60g.