uKodadu.cz

Žijeme a tvoříme, chováme a pěstujeme

Indický běžec

Běžce jsme pořídili do zahrady poté, co nám záhony opakovaně sklidili slimáci ještě dřív, než zelenina stačila vyrůst. Základ hejna jsou dvě kachny a kačer. Jedna kachna je černá s bílou skvrnkou na prsou, druhá zlatá. Kačer je zbarven divoce. Běžci se nám velmi osvědčili. Konečně zelenina vyrostla a vyzrála, takže jsme se dočkali úrody. Začátkem léta kachny vyseděly dohromady 20 kachňat. Pečlivě se o ně staraly. Zimu kachny přečkávají v malém výběhu schované v jednoduchém kachníku se slaměnou podestýlkou. Vtipné jsou kachny zvlášť po dešti - ohnou se a zobákem rejdí v mokré trávě jako vysavače a dolují vše, co potkají.

Plemeno pocházející z východní a jihovýchodní Asie z tzv. tučňákovitých kachen. Řadí se do skupiny lehkých nosných kachen díky své snášce, která dosahuje 100 a více vajec. Jsou to kachny mimořádně temperamentní, nenáročné, velmi shánčivé, a proto obzvlášť vhodné pro chov na velkých volných prostranstvích. Jde o kachny menšího tělesného rámce celkově štíhlých tvarů s dlouhým, štíhlým, válcovitým trupem lahvovitého tvaru. Postoj je vysoký, přiměřeně široký, přičemž nášlap je situován do předních částí prstů. Běháky jsou dlouhé, štíhlé a jemné. Hlava je dlouhá, suchá, úzká s plochým čelem a bez lící s dlouhým, štíhlým, klínovitým zobákem. Krk je dlouhý, štíhlý až jemný nesený v prodloužené ose trupu. Také kratší, úzký ocas je pokračováním osy trupu. Opeření tvrdé s malým podílem prachového peří.
Hmotnost je u kačera kolem 2 kg a u kachny 1,8 kg.
Chovají se v mnoha zbarveních, např. bílém, černém, modrém, hnědém, divokém, pstruhovém, stříbrně divokém, modře divokém, modrožlutě divokém, sedlatém hnědém a sedlatém divokém.