uKodadu.cz

Žijeme a tvoříme, chováme a pěstujeme

Sheltie

Náš úžasný modrooký R2, zbarvením blue-merle - to je šedo modro bílý s černými a hnědými znaky. Je věrný společník a hlídač naše prostoru. Spolehlivě hlásí nejen každou návštěvu, ale i cokoli jiného neobvyklého, co se v okolí děje. Jeho přirozeným rysem je, že si hlídá on nás, když jdeme na procházku, chodí na volno a krouží kolem nás v několikametrových kruzích. Nenechá se zlákat pachy zvěře, ani jiným rozptýlením k útěku, stále se drží poblíž nás. V kontaktu s ostatními psy i jinými zvířaty je také nekonflitkní a chová se k nim přátelsky. Moc rád pase slepičky, které však jeho blízkost poněkud znervózňuje :-)

Shetlandský ovčák, zdrobněle pojmenován sheltie, je typickým představitelem pasteveckých pracovních psů. Byl vyšlechtěn na Shetlandských ostrovech, v oblasti známé miniaturní florou a faunou, kde nežili dravci, kteří by ohrožovali stáda, proto pastevci nepotřebovali velké agresivní psy. Hodil se spíše nevelký pomocník neohrožující malá domácí zvířata, nenáročný a odolný drsnému klimatu. A tak byl vyšlechtěn dlouhosrstý pracovní pes krásných rysů, pružný a půvabný v pohybu. Obrys těla má symetrický, žádná část nepřevažuje vzhledem k celku. Bohatá srst, límec a náprsenka a souměrná hlava s líbezným výrazem se spojují v ideální obraz.
Povahou je ostražitý, živý a mírný, inteligentní, činorodý, horlivý a temperamentní.
Příchylný a reagující na svého pána, rezervovaný vůči cizím, není nervózní. Typickým znakem je jeho ostrý štěkot. Výrazným štěkáním hlásí příchod cizích osob, pohyb zvířat i jakékoli jiné neobvyklé děje. Je to dobrý hlídací pes.