uKodadu.cz

Žijeme a tvoříme, chováme a pěstujeme

Anglonúbijské kozy

Zamilovali jsme se do koz. Jsou to elegantní zvědavé dvorní dámy našeho hospodářství. Chováme rohaté anglonubijské kozy.
Nejstarší je Elis, je to velmi mlsná a trochu utlačuje ostatní kozenky ve stádu. Agáta je druhá dospělá koza, výborná a pozorná matka. Dorostenky Lenka a Aznat ještě svoji povahu plně neprojevily. Aznat je černočerná elegantní krasavice. Lenka vizáží po matce Elis hnědá s bílýma ušima.
Kozeny dávají výborné mléko, ze kterého vyrábíme kozí sýry - některé doplněné o byliny z naší přírodní zahrady.

Anglonubijská koza je velké mléčné plemeno kozy známé pro její velmi kvalitní a chutné mléko bez charakteristického kozího zápachu. Jeho vysoký obsah tuku a bílkoviny je velmi ceněný výrobci jemných sýrů. Anglo-nubijská koza byla vyšlechtěna v 19. století na britských ostrovech křížením anglického, severoafrických a indických kozích plemen. AN kozy jsou velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. Rohy mají nasazeny široko od sebe, směřující dozadu a neměly by vybočovat ven. Krk je bez přívěsků, hřbet rovný a dlouhý, v kříži mohou být mírně vyšší než v kohoutku. Vemeno je polokulovité jemné se širokou základnou. Půlky nejsou výrazně odděleny. Srst krátká jemná, zbarvení v široké barevné až různobarevné škále - od hnědých s černými či bílými znaky, po strakaté černobílé.