uKodadu.cz

Žijeme a tvoříme, chováme a pěstujeme

Přírodní zahrada

Naše zahrada je svébytným živým organismem. Rozkládá se na ploše téměř 3/4ha, a proto ji budujeme tak, aby se spíše udržovala a rostla sama. Inspirací jejího obrazu je nám Trnkova Zahrada. A tak je i naše zahrada živá a proměnlivá, rozdělená na několik částí. Je zatím mladá, mladičká, ale díváme se na ni s vizí, jak vyroste za 20 let, kdy už se z ní stane tajemná záhrada :-)
Přední zahrada obrácená do vsi je plná květin, které rostly v zahrádkách našich babiček – růží, srdcovek, divizny, pivoňky, hortenzie a další trvalky, kvetoucí keře, v koutě nejblíže k silnici jsme založili stinný háj. Za domem nás kryjí keře a stromy a pod nimi stínomilné byliny a lečivé rostliny. Na pracovní dvůr uprostřed navazuje dolní zahrada na mírňounkém jižním svahu je užitková. Na polovině je vysazen mladý sad, který si ještě stále hledá své stálé osazenstvo. Druhá polovina nese zeleninové záhony, bylinkové záhony, rostou tu keře rybízu, maliny, ostružiny i další jedlé keře. A všude kvete spousta různých květin.
Nejvzdálenější část je divoký včelí les - ač dosud jako les nevypadá, protože stromy i křoviny jsou docela mladičké. Je to zahrada rozložená naproti roubenému kostelu, místní kulturní dominantě, proto ji zakládáme tak, aby byla otevřená nejen nám a našim přátelům, ale i lidem ze vsi, dětem a turistům, kteří do vsi zajíždí.
Malinkými semenáčky jsme ji začali osazovat teprve v roce 2013. Postupně přibývají i starší keře a stromy. Jedlé, listnaté i jehličnaté, pylo či nektarodárné, různé. Vzniká tady krásná sbírka šípkových růží. 2017 jsme začali v části zahrady budovat veřejné dětské hřiště. Ještě to chvíli potrvá, ale už se na něj těšíme.
Ve všech koutech zahrad najdete různorodé přírodní biotopy - “nebeskou” strouhu, zavlažovací rýhu a květnatou louku v sadu, broukárium, divoký kout, suché zídky, komposty, hadník. Každý rok přibude něco nového.
Ve všech zahradách budujeme i různá zákoutí, kde se rádi zastavíme, vypijeme si kafíčko a jen tak hledíme a užíváme si společnou chvíli sami se sebou, spolu, nebo s přáteli.
Na jaře v roce 2014 dostala naše zahrada certifikát Přírodní zahrada (Uděluje sdružení Veronica - veronica.cz). Hlásíme se k filozofii hospodaření v souladu s přírodou, kdy zahrada při správné péči prosperuje i bez pesticidů, herbicidů, minerálních hnojiv, nepoužíváme ani rašelinu.
Stacks Image 65
Stacks Image 67
Stacks Image 69